Přírodní slunečník, který zdobí tisíce českých zahrad a mnoho parků a veřejných prostranství. To je Katalpa. Strom, který není náročný na pěstování a má mnoho dalších výhod.
Asijský a americký původ
Katalpa neboli odborně řečeno Catalpa je strom z čeledi trubačovité. Jejich původ byl zaznamenán v Severní Americe a východní Asii, odkud se postupně rozšířily do celého světa. Stejně jako další rostliny i tento strom má několik druhů. U nás je nejznámější právě Katalpa trubačovitá, která dorůstá do výšky 10 a více metrů a oživí každý veřejný prostor či zahradu. Pro menší pozemky je však k dispozici i takzvaný druh „Nana“. Ten dorůstá do výšky max. 3,5 metrů a je známý svým kopulovitým tvarem a velkými listy ve tvaru srdce, které tvoří pomyslný slunečník.
Kromě kulovitého tvaru a svých listů je Katalpa charakteristická svým zbarvením. Typicky mají listy stálezelenou barvu. S přihlédnutím k jednotlivým druhům se však můžete setkat i s listy do fialové a žluté barvy. Koncem jara a začátkem léta se některé druhy ztrácí v záplavě světlých květů, které svou podobou připomínají květy kaštanů. Po odkvetení na stromech vyraší netradiční plody, které vypadají jako fazolové lusky. Z tohoto důvodu, se mimo jiné přezdívá Katalpě, indiánský fazolový strom.
Základní zásady pro pěstování a výsadbu
Pěstování Katalpy není žádná věda. I proto ji můžete zasadit v jakémkoliv ročním období. Dokonce se doporučuje období brzkého jara, kdy často ještě mrzne. V chladnějším počasí totiž stromy obecně lépe zakoření a nehrozí tak riziko předčasného usychání.
Co se týče půdy je Katalpa taktéž nenáročná. Snese jak kyselejší, tak i vápenitou zem. Důležité však je, abyste vyhloubili dostatečně velkou jámu pro zapuštění kořenů a nechali prostor pro postupné rozrůstání rostliny. Z hlediska umístění je nejideálnější slunné místo. Ihned po výsadbě je také nutné zvážit vyvázání ke kůlům, aby se mladý stromek vlivem silného větru nebo přívalového deště nevyvrátil. První rok je také vhodná pravidelná zálivka s občasným přihnojením dusíkatými hnojivy. Tu provádíme pouze v případě, že je počasí velmi suché. Přemokřenou půdu sice Katalpa zvládne, ale ne z dlouhodobého hlediska. Obávat se nemusíte ani mrazů, jde o mrazuvzdorný strom, který podmínky českých zim bez problémů zvládne.
Vzhledem k tomu, že Katalpa velmi rychle roste, nemusíte se bát pohrát si se zahradními nůžkami a korunu stromu pravidelně upravovat do požadovaného tvaru.
Přírodní klimatizace i odpuzovač hmyzu
Oblíbenost Katalpy netkví jen v jejím okrasném vzhledu, ale i v jejích vlastnostech. Svou vůní připomíná tabák, jehož vůně vadí dotěrnému hmyzu. Konkrétně odpuzuje komáry, kteří zejména v létě dokážou velmi znepříjemnit posezení na zahradě.
Velkým plusem rostliny je i fakt, že díky velkým listům odpařuje vodu. Tím se nejen zvlhčuje, ale i ochlazuje okolní prostředí, což spolu s příjemným stínem z koruny stromu jistě oceníte.
Pomyslnou třešničkou na dortu je odolnost vůči škůdcům a rostlinným chorobám, které se Katalpě často vyhýbají.
Zbavte se svého starého slunečníku a pořiďte si přírodní variantu s mnoha benefity. Zaručujeme vám, že nebudete litovat!