Trendem dnešní doby je úspora času při běžných pracích v domácnosti, ale i na zahradě. Hodiny, které pak ušetříte, můžete věnovat své rodině nebo oblíbeným koníčkům. Využijte pokroku a pořiďte si robotickou sekačku. Přístroj, který je plně automatický a zcela bez pomoci se postará o úpravu vašeho trávníku. Jak ale vybrat tu nejlepší, a které parametry jsou při výběru zcela zásadní? Pojďme se společně podívat pod kapotu těchto robotů, ať máte brzy jasno a můžete se těšit z udržovaného a krásného trávníku, který bude chloubou vaší zahrady!
Jak funguje robotická sekačka?
Pokud již vlastníte robotický vysavač, sekačka funguje na podobném principu. Obsahuje baterii, která pohání motor a zároveň i samotný pojezd sekačky. Baterie je dobíjecí a v případě, že robot zaznamená její nízkou kapacitu, vrátí se do své dobíjecí stanice, která je vždy součástí sekačky a slouží pro dobití a opětovnou funkčnost. Stejně jako v domácnosti i v zahradě je spousta předmětů, které by mohly sekačce překážet a způsobit problémy. Z tohoto důvodu je nutné před prvním spuštěním instalovat tzv. vodící kabel, který se zapustí do trávníku a nijak nenarušuje celkový dojem, jak z trávníku ani samotné zahrady. Ve vymezeném prostoru se pak následně sekačka pohybuje dle nastaveného programu a přednastavených dispozic.
Mulčování bez hrabání
Zcela jistě vás napadla otázka, co přístroj dělá s posekanou trávou a zda si zbytečně nepřiděláte práci, když po něm budete muset uklízet. Na rozdíl od klasické sekačky bez zásobníku tento problém nemusíte řešit. Sekačka totiž pracuje doslova nepřetržitě každý den. Jedinou výjimku pro ni tvoří zmíněná nízká kapacita baterie nebo u některých typů déšť. V dešti sice přístroj může pracovat, ale ví že to není ideální, a proto raději vyčkává do jeho skončení. Díky tomu, že robot pracuje dennodenně, zůstávají na trávníku pouze malé kousky stébel, které fungují jako hnojivo a trávníku velmi prospívají. Nejen, že si tedy ušetříte práci se sekáním, ale i práci se shrabáním trávy a jejím následným zlikvidováním. Ve výsledku uspoříte jak čas, tak i finance za bio popelnici a budete se těšit z krásně zeleného trávníku.
Na co se zaměřit při výběru?
Ještě před tím, než se podíváme na důležité parametry pojďme si říci, že ač se to může na první pohled zdát, robotická sekačka není nijak drahou záležitosti. Právě naopak! Cena je srovnatelná s ostatními druhy sekaček, kde však není benefit samostatné práce. Pokud tedy nejste nadšenými fanoušky sekání určitě se vyplatí investovat do sekacího robota.
Nejdůležitějším faktem pro výběr robotické sekačky je plocha vaší zahrady. Každý výrobce uvádí pro jak velkou plochu je jeho výrobek vhodný a je velmi důležité tento aspekt respektovat. V opačném případě by sekačka mohla být přetěžována a její funkčnost by neodpovídala slibovanému standardu. Po ploše zahrady je také zásadní kapacita baterie. Ta se uvádí v m2 nebo jako doba sečení v minutách. Kromě těchto dvou základní parametrů existují i další rozhodující činitelé. Jedná se např. o svahovou dostupnost, šířku úžiny, kde je zařízení schopné projet, typ převodovky, hlučnost, hmotnost, dobu nabíjení či výšku sečení.
Pro maximální spokojenost doporučujeme najít si čas a navštívit specializovaný obchod, kde vám doporučí konkrétní typ odpovídající poměrům vaší zahrady.
Další užitečné funkce
Pro zlepšení užitných vlastností mají robotické sekačky i spoustu dalších funkcí, které lze shrnout tak, že jednotliví výrobci se předhání, kdo nabídne více. Sami tak můžete zhodnotit, které funkce jsou užitečné a které spíše nevyužijete.
- Alarm – funkce, kterou je vybaven téměř každý robot. Hlavním úkolem je upozornit na problém. Nejběžnější je situace, že zařízení se nedotýká země, nebo najelo na nějaký předmět.
- Senzor deště – jak jsme již zmínili, některé typy jsou vybaveny tímto senzorem a v případě, že prší, vrátí se zpět do své dokovací stanice a k sekání se vrátí po skončení přeháňky. V paměti si navíc robot uchová místo, kde skončil a na to posléze naváže.
- Propojení s chytrou domácností – stejně jako ostatní chytré přístroje v domácnosti i robotickou sekačku lze propojit s vaší chytrou domácností a získat, tak nejen pokročilé funkce, ale i statistiky.
- Bluetooth – v případě, že je robot vybaven bezdrátovou komunikací můžete jeho činnost sledovat i ovládat odkudkoliv.
- Ultrazvukový senzor – speciální typ senzoru detekující ještě více překážek než základní typy.
- GPS – určení polohy je skvělým benefitem nejen pro vytvoření mapy a vyznačení již posekaného prostoru, ale i jako prevence před odcizením. V případě, že by vám sekačku někdo ukradl, ihned dostanete na své chytré zařízení zprávu, kde se sekačka nachází a že byl ztracen kontakt s dotykem země. Sekačka se navíc i sama zablokuje a pouze lidé, kteří znají PIN kód ji mohou odblokovat. V případě krádeže by tedy přístroj byl zloději k ničemu, protože funkčnost by byla do doby zadání správného PIN kódu zablokována. Obáváte-li se i navzdory této funkci krádeži, poptejte se u vaší pojišťovny na případnou pojistku a následné plnění.
Nepodceňujte tento malý výkonný přístroj, který vám může usnadnit práci a využijte pokroku doby a automatizace. Čas je přece to nejcennější, co máme, a proto jakákoliv jeho úspora je vždy vítána!