Zachycování dešťové vody je v dnešní době nejen ekologické, ale i obecně trendy. Šetříte totiž nejen přírodu, ale i svou peněženku, s čímž souvisí to, že zbytečně neplýtváte vodou z řádu. Ne každý má však možnost pořídit si retenční nádrž a do ní svézt všechny svody. Naštěstí existují řešení v podobě moderních zahradních sudů, které můžou být nejen vzhledné, ale i užitečné pro pěstování rostlin.
Široký sortiment, z kterého si každý vybere
Výrobci zahradního zboží se neustále předhánějí, kdo nabídne to nejlepší. Díky tomu lze na trhu najít nepřeberné množství druhů a vzhledů nádrží na dešťovou vodu. Od plastových, dřevěných až po ty kovové. Rozdíly spočívají i v jednotlivých objemech. Na občasné zalévání vám postačí sud o velikosti 60 litrů. Naopak pro rodinné domy a větší zahrady je mnohem lepší varianta až na 500 litrů vody.
Nejnovějším trendem na trhu je sud, na jehož vrchu je květináč. Tam si můžete zasadit jakoukoliv rostlinku jako do běžného květináče. Rozdíl spočívá jen v tom, že sud bude působit nenápadněji a zároveň vám poslouží jako dekorace. Oproti klasické variantě tedy květináč funguje stejně jako víko a chrání svedenou vody před znečištěním.
Pro načerpání vody pak mají novější sudy k dispozici kohoutek, pod který pohodlně umístíte konev a můžete se vrhnout do zalévání.
Ať už zvolíte jakoukoliv variantu, tak ve výsledku jistě nebudete zklamáni. Právě naopak, ekologické a úsporné benefity vám přinesou spoustu radosti. A to jsme ještě nezmínili, že všechny druhy sudů i nádrží bývají zpravidla odolné a vydrží i větší výkyvy počasí.
Tip! Na zimu však raději sud vyprázdněte a přesuňte jej na teplejší místo anebo ho snadno odpojte a sveďte vodu zpět do kanalizace. Zmrzlá voda by mohla způsobit roztažení materiálu a jeho následné popraskání.