Grilování patří mezi nejoblíbenější letní aktivity a mnoho lidí si bez něho nedovede letní pohodu ani představit. Ačkoliv jsou nabídky prodejců plné různých grilů, většina lidí neví, jak správně grily vybírat. Existuje hned několik druhů grilů a každý je vhodný pro někoho jiného.
Ceny grilů se různí, ale neměly by být směrodatným bodem výběrů. Mezi důležité body výběru patří skutečnosti, jak často se bude gril používat, kolik je na něj místa, náročnost údržby i náročnost přípravy. Pokud plánujete nákup grilu, nejprve si přečtěte, jaký druh vás bude nejvhodnější.
Kotlový gril
Jedná se o nejpopulárnější druh grilu z hlediska ceny i skladnosti. Vyrábí se od nejmenších modelů až po velké kotlové grily. Jejich majitelé si s nimi mohou užít tu správnou grilovací atmosféru, jelikož se zde používá jako zdroj tepla dřevěné uhlí nebo brikety. Díky vysoké teplotě je zde příprava jídel velmi rychlá a nabízí se možnost kombinování roštů. Pokud se vršek grilu přiklopí, funguje gril podobně, jako trouba. Ačkoliv je tato varianta populární, pokud rádi grilujete každý den, může vás odradit náročnější údržba a rovněž příprava ke grilování.
Plynové grily
Plynové grily jsou univerzálním řešením pro každého, kdo pravidelně griluje. Grilování je zde nejjednodušší, vzhledem ke snadné údržbě. Gril se při přípravě jídel nezanáší a lze s ním pohodlně grilovat každý den. V sezóně plně nahradí kuchyni a dokonce i vaření se může přesunout ven. Zde je vhodné kupovat větší grily, které dopřejí více prostoru pro odložení věcí a disponují větší pracovní deskou. Velkou výhodou je zde skutečnost, že není potřeba neustále dokupovat uhlí nebo brikety, postačí mít k dispozici plynovou lahev. Jedinou nevýhodou mohou být větší rozměry, a tím pádem horší skladnost. Sice si zde uživatel nedopřeje romantický pohled na rozžhavené uhlíky, ale z praktické stránky se jedná o dobrou volbu, byť může být podstatně dražším řešením.
Elektrické grily
Podobně jako u plynových grilů, tak i zde je snadná údržba. Elektrické grily postrádají romantickou atmosféru, ale po praktické stránce mohou být pro mnoho lidí praktickým řešením. Grilovat je možné okamžitě a není k tomu nutná žádná příprava. Další výhodou je, že se mohou často využívat i v interiéru, takže si lze přípravu jídla grilováním užívat po celý rok. Nevýhodou je zde ovšem přenosnost, ačkoliv jsou elektrické grily většinou lehké, je nutné mít poblíž zásuvku. To může být problém, pokud rádi vyrazíte do přírody za grilováním.
Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv druh nezapomeňte o gril správně pečovat. Péče o gril je totiž zásadním bodem pro zachování jeho výkonu, bezpečnosti a životnosti. Zde je několik klíčových tipů, jak gril udržovat stále v kondici:
- Čištění: Pravidelné čištění je nezbytné. Po každém použití nechte gril ohřátý na vysokou teplotu po dobu několika minut, abyste vypálili zbytky a tuky na roštu. Poté v případě potřeby použijte drátěný kartáč na odstranění zbylých sazí a nečistot. Pravidelně také vyprazdňujte popelník nebo nádobu na odkapávající tuk.
- Kryt: Pokud je to možné, investujte do krytu na gril, který ho ochrání před povětrnostními vlivy a prachem. I když se jedná zdánlivě o maličkost i tento detail přispěje k delší životnosti.
- Zkontrolujte hadici a ventil: V případě plynového grilu zkontrolujte před každým použitím hadici a ventil pro přívod plynu. Ujistěte se, že nejsou přítomny žádné průsaky a že vše funguje bezpečně.
- Výměna hořáků a roštů: Pokud jsou hořáky nebo rošty ve špatném stavu, zvažte jejich výměnu. Často jsou k dispozici náhradní díly pro různé typy grilů.
- Zabezpečení paliva: Pokud máte gril na dřevěné uhlí nebo dřevo, uchovávejte palivo na suchém a chladném místě, abyste zabránili vlhkosti a hmyzu.
- Ochrana proti rzi: U grilů s kovovým povrchem se ujistěte, že povrch je chráněn před rzí. Pokud se objeví rez, odstraňte ji brusným papírem a naneste ochranný nátěr.
Důkladná péče o gril zajistí nejen jeho dlouhou životnost, ale také bezpečnost a lepší chuť grilovaných pokrmů. A to je pro milovníky grilování tím hlavním cílem!