Články & návody

Vojtal prosklené konstrukce s.r.o. - plastová okna do pasivních domů Ostrava.

Rekvalifikační kurzy Praha - široká nabídka rekvalifikačních kurzů, seminářů a školení. Možnost přidat kurz zdarma.

Plánujete stavbu? Pak budete potřebovat technický nebo stavební dozor.

Ekotherm Montage - instalatérské práce na klíč.

Záložní zdroje UPS -  zdroje s výkonem 35W až 600W a výstupním napětím v rozsahu 5VDC až 54VDC.

Betonová umyvadla - výrobky voděodolné a nenasákavé.

HW - PANTY, spol. s r. o. - vysoušení vlhkého zdiva.

Zámečník Hanák - nouzové otevírání dveří.

Kuchyně IN s.r.o. - výroba nábytku na míru Jihlava. 

Havenets s.r.o. - instalace datových sítí v Praze a okolí.

ROSA In s.r.o. - montáž rekuperace Praha a okolí.

6 tipů, jak si zařídit obývací pokoj nabitý pozitivní energií dle Feng-shui

Feng shui je starodávné čínské umění jehož podstata spočívá ve zlepšení toku energií, kdy výsledkem je harmonizace lidí s okolním prostorem. V obývacím pokoji a posléze v celém našem domově trávíme spoustu času, a proto je nutné cítit se zde příjemně a hlavně šťastně. Jak na to, ale nebývá vždy jednoduchá otázka. Jde o to celý prostor uzpůsobit tak, aby přitahoval pozitivní energii a tu negativní naopak odpuzoval. A právě tyto zásady dodržuje metoda Feng shui. Pojďme si je tedy jednotlivě představit a harmonizovat interiér obývacího pokoje.

  1. Určení správné polohy

Tento bod je určen primárně pro ty z vás, kteří jsou ve fázi rekonstrukce nebo na začátku stavby nového domu. Podle učení Feng-shui je totiž klíčová i samotná poloha obývacího pokoje. Nejideálnější je zvolit místnost, která směřuje na jih nebo případně na východ. Tyto dvě světové strany značí komunikaci, společenskou, ale i rodinu a její pospolitost. Lze tedy říci, že v takto situovaných prostorech budete mnohem spokojenější a rodinné a společenské vazby budou pevnější.

I když v současné době je trend spojení obývacího pokoje s kuchyní dle Feng shui není tento přístup úplně vhodný. Každá místnost má jiné energie, a proto by se prostory měly od sebe oddělit. Pokud to nelze zařídit nebo trváte-li na spojení doporučujeme místnosti oddělit třeba lamelovou příčkou či použít odlišný druh podlahy nebo výmalby.

  1. Rozmístění nábytku

Umístění nábytku je klíčové v každém prostoru a u obývacího pokoje to platí obzvlášť. Jako první začněte s největším kusem nábytku, kterým je většinou sedací souprava. Tu umístěte k pevné stěně, bude tak symbolizovat nejen oporu, ale i stabilitu a bezpečí. Důležitý je i samotný výhled. Když se na sedačku usadíte měli byste vidět na dveře a celkově do prostoru. Pokud budete mít dveře za zády nikdy se dostatečně neuvolníte a budete mít stále pocit vnitřního napětí. Tipem pro prostory, kde to nelze zařídit, může být zrcadlo, které bude na dveře mířit a vy tak budete mít přehled o všech příchozích osobách. Ostatní druhy sedacího nábytku umístěte dokola, tak abyste na sebe s ostatními členy nebo návštěvami viděli.

V učení Feng shui se uplatňují různé strážné symboly. Konkrétně v obývacím pokoji a na levé straně od pohovky by měla být umístěna stojací lampa, větší květina nebo třeba knihovna. Tím, že takto prostor doplníte bude zajištěna ochrana z moci strážného draka. Naopak pravá strana vedle sedací soupravy je zasvěcena zdraví a je vhodné umístit zde malý taburet nebo odkládací stolek. Aby však i tento kus nábytku plnil svou funkci je třeba udržovat ho v čistotě a bez chaosu a nejlépe na něj umístit živou pokojovou květinu.

I když televize dle tohoto čínského umění narušuje komunikaci, předpokládá se, že většina domácností ji i tak bude mít. Kromě toho, že z pohovky byste na ní měli mít dobrý výhled, je dobré kolem ní umístit různé obrázky, malby nebo fotografie, které budou odkazovat na to po čem toužíte nebo čeho byste chtěli v životě dosáhnout.

Na závěr této kapitoly je nutné podotknout, že s nábytkem to není třeba přehánět a platí pravidlo „méně je více“.

  1. Výmalba a výběr barev

Barvy hrají ve Feng shui zcela klíčovou roli. Ovlivňují totiž nejen náladu, ale i celkovou energii v místnosti. Podle toho, jaké prostředí chcete vytvořit, je vhodné zvolit i konkrétní barvy. Přátelské odstíny jsou světlé tóny žluté, oranžové či terakotové barvy. Naopak výrazné barvy modré a zelené podpoří hravost a nabijí každého novou pozitivní energií. V případě, že je pro vás obývací pokoj spíše místem odpočinku volte tlumené barvy a hřejivé barvy jako je např. krémová, hnědá nebo čistě bílá.

Stejná pravidla ohledně barev platí nejen pro výmalbu, ale i pro samotný nábytek nebo dekorační předměty.

  1. Osvětlení je klíčové

Osvětlení a jeho výběru věnujte speciální pozornost. Feng shui říká, že v obývacím pokoji by se neměly vyskytovat tmavé kouty a pokud ano, lze je prosvětlit jak lampami, tak i květinami, zrcadly nebo dekoracemi. Obecně by světla měla být v teplých tónech a nepůsobit rušivým dojmem. Dobrým tipem je také fakt osvětlení prostoru za televizí. Ulevíte tak nejen vašim očím, ale večerní sledování filmů bude mnohem příjemnějším zážitkem.

  1. Dekorace s přesahem a hloubkou

Dekorace neodmyslitelně patří do každého prostoru. Při jejich výběru bychom však neměli být moc impulzivní, ale naopak jejich nákup promyslet. Jak bylo zmíněno výše vhodnou volbou jsou obrazy, fotografie nebo plakáty, které budou odrážet váš životní cíl nebo vizi. Vyhnout byste se naopak měli negativnímu nebo smutnému umění, které z hlediska toku energií není vhodné. Obecně uklidňujícím dojmem působí nejrůznější druhy kamenů, koberce nebo třeba vodní prvky jako je akvárium. Nelze opomenout ani pokojové květiny, které by neměly chybět v žádné domácnosti. Vždy však volte ty čerstvé namísto umělých nebo sušených. Dobré je i pokud mají oblé listy, ty totiž zmírňují nejen agresi, ale snižují riziko možných hádek vyvolané nesprávným tokem energií.

  1. Udržujte pořádek

Feng shui kromě jiného zdůrazňuje důležitost čistoty a organizace. Nepořádek blokuje tok energie chi, zatímco uklizený a organizovaný prostor umožňuje její plynulý průchod. Čas od času je tedy vhodné ujistit se, že neskladujete věci, které nepotřebujete nebo nevyužíváte a že každý předmět ve vašem obývacím pokoji má své místo.

Spojení funkčnosti a pozitivní energie

Zařízení obývacího pokoje dle Feng shui není zkrátka jen o estetice. Jde o vytváření prostoru, který podporuje zdraví, štěstí a prosperitu. Implementací těchto několika principů můžete vytvořit obývací pokoj, který nejen skvěle vypadá, ale budete se v něm cítit dobře.

Fotografie